Kiskerti gyomok írtása
A sikeres gyomirtás egyik titka a megfelelő időzítés. A gyomok irtására - a gyomnövénytől és az esetlegesen a területen lévő kultúrnövénytől függően - három,,időpont" áll rendelkezésre.
1. Elsőként, a növények palántázása vagy vetése előtt végzett gyomirtó szer kijuttatást pre- planting (PP) kezelésnek nevezzük. Ez házikertekben ritkább kezelési mód, ugyanis ültetés előtt növényvédő szer nélkül is gondoskodhatunk a megfelelő magágyról és a gyommentes ágyásról. 2. A növények vetése után, de még a kelés előtt végzett kezelést preemergens (PRE) kezelésnek hívjuk. 3. Ha pedig a gyomnövény és a kultúrnövény is egy időben jelen van a területen és ekkor juttatjuk ki a gyomirtó szert, akkor posztemergens (POST) kezelésről beszélünk.
Totális hatású gyomirtó szert vetünk be akkor, ha az a cél, hogy a kezelt területen lévő összes növény elpusztuljon. Ekkor egy nem szelektív hatású gyomirtó szert használunk, ami nemcsak a gyomnövényeket pusztíthatja el, ezért nagyon körültekintően kell alkalmaznunk! Ilyen készítményt használhatunk füvesítés előtt egy elhanyagolt telekrészen.
Totális gyomirtók: Taifun, Glialka, Dual Gold, Sharpen, Stomp Aqua
A házikertek növényvédő szeres gyomirtását alaposan meg kell tervezni. Fontos szempont, hogy milyen gyomfajok vannak jelen a területen, és hogy milyen kultúrnövényeket akarunk gyomtalanítani. A helyzetet bonyolítja a kevés engedélyezett készítmény, a sokféle termesztett növény, és a kis terület. Ezért a kezelési lehetőségek figyelembevételével a kultúrák összeválogatásával kell a terveket elkészíteni. Így pl. pendimetalinos (preemergens) kezeléshez egymás mellé lehet tenni a petrezselymet, a hagymát és a borsót.
Az évelő gyomok (pl.: mezei aszat, selyemkóró, apró szulák) irtását a legjobb akkor végezni, amikor éppen nincs termesztett növény a területen. Erre kiváló példa a korán lekerülő zöldborsó, aminek felszedése után hagyjuk a gyomokat előjönni, és 5-10 cm-es magasság mellett glifozáttal permetezünk. A permetezés után 12-14 nap múlva művelhető a terület. = totális gyomirtók
Posztemergens kezeléseknél a permetezés előtt minden esetben vizsgáljuk meg, hogy milyen gyomnövényeket kell kiirtani. A gyomnövény vizsgálat terjedjen ki arra is, hogy a gyom levélzete ép legyen, ami a vegyszert felveszi. A gyomnövényeknek is vannak betegségei, így például egy erősen lisztharmattal fertőzött apró szulák levélzete nem tudja felvenni a gyomirtó szert. = szelektív hatású gyomirtók
Szelektív hatású gyomirtók: Dichopar, Leopard, Gyom stop, Colombus, Bofix
Fontos tudni, hogy a gyomirtó szerek alkalmazása nem minden esetben jelent 100%-os hatást, ugyanis az egyes készítmények nem egyformán hatnak a különböző gyomfajokra. Vannak olyan készítmények, amelyek csak a gyomnövény legérzékenyebb fejlettségi állapotában elég hatékonyak (pl.: a magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 leveles állapotában), megkésett kezelés esetén gyenge a hatásuk. Vannak olyan gyomirtó szerek is, melyek hatóanyagára vagy egyes hatóanyagaira a kérdéses gyomnövény ellenálló.