A szőlőművelés során alkalmazott szerek
Három fő kórság támadja a szőlőt: a lisztharmat, a perenoszpóra és a botritisz. Ezek a tenyészidő eltérő szakaszaiban fertőznek, ehhez kell alkalmazkodnunk a felhasznált vegyszerekkel.
Rügyfakadás előtt
A legelső munkákat akkor kell elvégezni, amikor a szőlő rügyei még zártak. Ilyenkor kéntartalmú szerrel (pl. mikrokén, Thiovit ed lemosó permetezést ajánlott végezni, amely a szőlővesszőn áttelelő lisztharmat spórák csírázását gátolja. A lemosó permetezés lényege, hogy a vesszőkön follyon meg a permetlé, így biztosítva annak teljes beborítását.
A kéntartalmú szerek mellékhatásaként az atkák száma is csökken. Az olajtartalmú lemosó permet (pl. Nevikén, Agrokén, Bordói lé+kén, Olajos rézkén) hatékonyan pusztítja az áttelelő rovarokat is: egyszerűen megfojtja őket.
Rügyfakadás után, néhány leveles állapot
A friss hajtásokat a a rügyben áttelelt lisztharmat spórák fertőzhetik meg, valamint a zsenge hajtások kedvelt csemegéi az atkáknak. Ennek megfelelően folytatjuk a kéntartalmú szerekkel történő védekezést. Kéntartalmú szerrel történő védekezéskor ügyeljünk arra, hogy 20C fok fölötti hőmérsékleten, tűző napsütésben lehetőleg ne permetezzünk, mert a kénnek ilyenkor perzselő hatása van. Az egyik legkíméletesebb kéntartamú szer a Thiovit Jet.
20 cm körüli hajtáshossz
Félúton a rügypattanás és a virágzás között a szőlő már nemcsak a lisztharmat, hanem a perenoszpóra fertőzésnek is ki van téve.
Peronoszpóra ellen: Amistar, Armetil C, Bordói, Cabrio Top, Champion, Cuproxat, Hydrostar, Mister, Nordox, Quadris/Universalis, Rézoxiklorid, Zaftra
Virágzás előtt
A virágzás előtti időszakban fontos lisztharmat, perenoszpóra és botritisz elleni védelem. Ez leginkább felszívódó és/vagy kombinált szerek alkalmazásával érhető el. A hajtások már elég erősek, így alkalmazhatunk nehézfém tartalmú szereket a védekezésben.
Botritisz ellen: Universalis/Quadris, Signum, Zaftra
Atkák ellen a fertőzött (hólyagosnak látszó) levelek letépésével védekezhetünk ez éppen elég is. Ilyenkor érdemes lefattyazni a szőlőt, ezáltal biztosítjuk a levegős tőkét, ami mind az atkák, mind a gombabetegségek ellen a legjobb védelem.
Virágzás
Ebben az időszakban a növény nagyon sérülékeny, ezért a fertőzés megelőzésére felszívódó szerekkel ajánlott készülni. Quadris +lisztharmat elleni másik szer kombinálva ajánlott.
Ezekkel a szerekkel - 10 napos időközzel - kétszer permetezhetjük meg a szőlőt. Ezután ezeket a szereket más kombinációkkal kell leváltani.
Bogyósodás
Ha nincs komoly fertőzés, akkor javasolt csak kontakt szerekkel (kén+réz) csinálni egy permetezési fordulót.
Kéntartalmú szerek: pl. Thiovit
Réztartalmú szerek: Astra, Vitra, rézgálic, bordói lé.
A kombinált szerekből se adjuk kettőnél többször egymás után ugyanazt.